23. Uluslararası Seramik Banyo Mutfak Fuarı


TÜYAP Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş., Türkiye Seramik Federasyonu ve TİMDER işbirliğiyle hazırlanan ve açılışı Bayındırlık ve İskan Bakanı Sn. Mustafa Demir tarafından gerçekleştirilen UNICERA 23. Uluslararası Seramik Banyo Mutfak Fuarı, geçen yıl ortaya koyduğu etkileyici performansı bu yıl geride bırakarak yeni rekorlara imza attı.
Seramik, inşaat ve yapı malzemeleri sektörlerinin uluslararası alandaki en verimli pazarlama platformu UNICERA, tüm sektör temsilcilerine yeni fırsatlar yaratma sözünü yerine getirmeyi başardı. Fuar boyunca özellikle yurtdışından gelen ve TÜYAP tarafından misafir edilen alım heyetlerinin yoğunluğu ve niteliği katılımcı firmaların büyük beğenisini kazandı. UNICERA 23. Uluslararası Seramik Banyo Mutfak Fuarı’nı bu yıl 71 ülkeden 60.841 kişi ziyaret etti. Yurtdışından gelen 3530 yabancı ziyaretçi ile fuarın uluslararası niteliği ön plana çıktı. 2010 yılındaki 22. UNICERA Fuarı’nı 69 ülkeden 2.883’ü yabancı toplam 53.394 kişi ziyaret etmişti. Bu rakamlar değerlendirildiğinde UNICERA Fuarı’nın toplamda % 14, yabancı ziyaretçide %23’lük bir büyüme performansı göstermesi Avrupa’nın en iyi iki fuarından biri olduğunu ispatladı.

Uluslararası Seramik Banyo Mutfak Fuarı unicera

ETKİN TANITIM VE YENİ PAZARLAR
Türk seramiğinin dünyada büyük bir güç haline gelmesinde önemli rol oynayan UNICERA, 23 yıldan bu yana sektörün dünyayla rekabet etmesi için yeni pazarlar yaratıyor. Geçen yıl fuarın başarısının temel unsurlarından olan yurtdışında ve yurtiçinde yüz yüze gerçekleştirilen tanıtım faaliyetleri 2011 yılı için geliştirilerek sürdürüldü. Bunun sonucu olarak, UNICERA 23. Uluslararası Seramik Banyo Mutfak Fuarı sektörün beklentileri doğrultusunda yurtdışından önemli alıcılara ve yurtiçinden mimarlar, içmimarlar, endüstri tasarımcıları, inşaat ve taahhüt grupları, müteahhitler ve yapı marketlere ev sahipliği yaptı.

GÖZ ALICI ETKİNLİKLER

9. Seramik Onur Ödülleri Sahiplerini Buldu
UNICERA 23. Uluslararası Seramik Banyo Mutfak Fuarı, bu yıl yine adından çok söz ettiren birçok etkinliğe ev sahipliği yaptı. Türkiye Seramik Federasyonu tarafından geleneksel hale gelmiş ve bu yıl 9. kez düzenlenen “Seramik Onur Ödülleri” açılış günü sahiplerini buldu. Bu çerçevede, TİMDER ödülüne Aydın Eşer, Türk Seramik Derneği ödülüne Prof. Dr. Hamiye Çolakoğlu, SERHAM ödülüne Prof. Dr. Güven Önal, SEREF ödülüne Faruk Aksoy, SERSA ödülüne Nihat Yıldırım, SERKAP ödülüne Suat Karaveli, Türkiye Seramik Federasyonu ödülüne Germiyan Saatçioğlu layık görüldü.

Geleceğin Mimar ve Tasarımcıları TÜYAP’ta seçildi

TÜYAP ve Konsept Projeler işbirliği ile hazırlanan “Çizgiden Gerçeğe” filminin galası UNICERA Fuarında yapıldı. Ünlü mimarların projelerinin fikirden uygulamaya kadar geçen sürecin anlatıldığı filmi izleyicilerin beğenisini kazandı.

Etkinlik çerçevesinde, Ece Ceylan Baba moderatörlüğünde “Gerçekten Çizgiye” konulu workshop ise, Türkiye’nin en önemli üniversitelerinden gelen endüstriyel tasarım, mimarlık ve seramik fakültesi öğrencilerinin katılımıyla yapıldı. Dünyanın en önemli seramik fuarları arasında yer alan UNICERA’ya TÜYAP’ın misafiri olarak katılan öğrenciler, ünlü tasarımcı ve mimarların eşliğinde katıldıkları workshoplarda ürün ve projelerin fikir aşamasından gerçeğe dönüşme süreçlerini uygulamalı olarak izleme fırsatı buldular. Fuarın ikinci günü yapılan workshopta öğrenciler, Gazi Üniversitesi Öğretim Görevlisi Tasarımcı Sanatçı Ali Herischi ve Endüstriyel Tasarımcı Aslı Kutluay’ın canlı performanslarına katıldılar. Ali Herischi’nin ‘lavabo’ tasarımı, Aslı Kutluay’ın duvar kağıtlarından heykel giydirdiği performansların ardından öğrenciler, kendi tasarımlarını çizgiye aktardılar.

Yarışmada en beğenilen öğrenci projelerini Metin Hepgüler, Mehpare Evrenol, Ece Ceylan Baba, Abdullah Burnaz ve Necibe Darcan’ın yer aldığı jüri seçti. 45 öğrenci projesinin katıldığı yarışmada en beğenilen öğrenci projesi Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nden Ebru Köse’nin çalışması oldu. İkinciliği, Mimar Sinan Üniversitesi Cam Tasarım Bölümü öğrencisi Elif Koşar, üçüncülüğü ise Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencisi Melda Kesen aldı.

Hamam Sergisi

Adell Armatür ve Tüyap işbirliğiyle hazırlanan sergi, fuar boyunca ziyaretçilerin yoğun ilgisiyle karşılaştı. Sergi kapsamında; tarihi musluklar, ibrikler, işlemeli bezler, peştemaller, Osmanlıca yazılı sabunlar, hamam eşyaları, havlular ve birçok tarihi belge sergilendi. “Osmanlı’da Yıkanma Kültürü ve Hamam Sergisi” ile İstanbul’da yapılması planlanan “Su ve Hamam Müzesi”nin temelleri atılmış oldu.

Dünyaca Ünlü Çini Ustası Sıtkı Olçar UNICERA’da anıldı

Geçtiğimiz yıl yaşamını yitiren ülkemizin yetiştirdiği dünyaca ünlü çini ustası Sıtkı Olçar, ölümsüz eserleriyle UNICERA’da adına hazırlanan özel alanda anıldı. Antik desen ve formlara uyguladığı çini çalışmalarıyla yaratıcılığını tarihin izleriyle besleyen Sıtkı Usta’nın sadece “Sıtkı” olarak imzaladığı eserleri sergilendi. “Sıtkı Olçar Anma Köşesi” ziyaretçilerden yoğun ilgi gördü.

XII. Ulusal Mimarlık Sergisi Büyük İlgi Gördü

TMMOB Mimarlar Odası tarafından 1988 yılından itibaren iki yılda bir düzenlenen “Ulusal Mimarlık Sergisi ve Ödülleri”nin 160 eser ve 218 panodan oluşan tüm koleksiyonu fuar boyunca ilgililerin beğenisine sunuldu. Mimar, içmimar ve endüstri tasarımcılarının büyük ilgi gösterdiği sergi, UNICERA’yı ziyaret eden mimarlık ve içmimarlık fakültesi öğrencileri tarafından da ilgiyle izlendi.

Kilden Sanat Dikkat Çekti

UNICERA Fuarının son günü TETÖP (Türkiye Endüstriyel Tasarım Öğrenileri Platformu) üyesi öğrenciler fuar alanında kilden banyo malzemeleri yarattılar. Ziyaretçilerin ilgisini çeken workshop içerisinde öğrenciler yaratıcılıklarını sergilediler.

24. UNICERA İLE ZİRVEYE YÜRÜYÜŞ SÜRECEK
UNICERA kararlı yürüyüşü ile “Seramiğin Doğduğu Topraklarda En İyi Fuarı Yapmak” idealine ulaşacağının önemli işaretlerini sektöre, rakiplerine, katılımcılara ve ziyaretçilere hissettirdi. 2012 yılında gerçekleştirilecek fuar için pazarlama ve tanıtım çalışmaları TÜYAP tarafından kesintisiz olarak hedef coğrafyalarda sürdürülecektir. Bu kapsamda Avrupa, Balkanlar, Ortadoğu, Kuzey Afrika, Rusya, Hazar ve Karadeniz Havzaları’nda tanıtım ve tutundurma etkinliklerine önümüzdeki bir yıl boyunca devam edilecektir..

Avrupa’nın en iyi iki fuarından biri olma özelliğini elinde bulunduran UNICERA 24. Uluslararası Seramik Banyo Mutfak Fuarı, Mart 2012’de TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi – Büyükçekmece / İstanbul’da hazırlanacaktır.

Fuar Kapsamı
– Seramik, Granit
– Mermer
– Mozaik, Cam, Paslanmaz Çelik Mozaik
– Vitrifiye Ürünler
– Armatürler
– Küvet, Jakuzi, Duş Kabin
– Hidromasaj Sistem ve Aksesuarları
– Banyo Aksesuarları
– Banyo Mobilyaları
– Seramik Kimyasalları, Yapıştırıcı
– Profil, Seramik Teşhir Üniteleri
– Havlupan, Rezervuar İç Takımları
– Mutfak Mobilyaları
– Ankastre Cihazlar
– Tezgah ve Evyeler
– Mutfak Aksesuarları ve İç Sistem Donanımları
– İlgili Yayınlar

Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir