3. köprü’nün talipleri belli oldu


Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım tarafından Garipçe ile Poyrazköy arasında inşa edileceği bildirilen 3. köprü de ihale tarihi 23 Ağustos olarak belirlendi. Üçüncü köprüyü yapmaya talip olan 15 şirketin 7’sini Türk şirketler oluşturuyor. Kolin, Park Holding, Mapa, Cengiz İnşaat, STFA, Yüksel İnşaat ve Varyap şartname alan şirketler arasında yer alıyor. Yatırımcılar projeyi daha detaylı incelemek için 23 Ağustos olan ihale tarihinin ertelenmesi için Ulaştırma Bakanlığı’na talepte bulundu. Bakanlık ise bu talebi incelemeye aldı.

6-6.5 milyar dolara mal olması beklenen 3’üncü köprü, 1275 metre uzunlukta planlanan köprü ayakları arasındaki mesafe ile dünyanın en büyük dokuzuncu asma köprüsü olacak. Proje hem karayolu hem de demiryoluna göre dizayn edilecek. Köprünün, iki katlı olması ise güçlü bir olasılık olarak öne çıkıyor. Bu durumda üstten otomobiller, alttan hızlı tren geçecek.

Bakanlık, köprünün iki katlı olarak inşa edilmesine karar vermiş bulunuyor. Köprünün üst katı 4×2 şeritli olacak ve bu kattan otomobiller geçecek. Alt kat ise trenlerin geçişine uygun inşa edilecek ancak yüklenici firma rayları döşemeyecek. Raylar, planlama çalışması süren bağlantı demiryolu projelerinin hayata geçmesinin ardından döşenecek. Trenin Boğaz’dan geçiş hızı ise 120 kilometre olacak.

Şartname alan şirketler ise şunlar; Kolin İnşaat, Park Holding, Mapa, Cengiz İnşaat, STFA, Yüksel İnşaat, Varyap İnşaat, Japonya’dan IHI, I Obayashi, Mitsubishi, Rusya’dan Mos Metroj Troy, NPO Mostrovik, Astaldi (İtalya), Stradag (Avusturya), SCC (İspanya).

1 Yorum : “3. köprü’nün talipleri belli oldu”
  1. kaan ::

Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir