Arçelik Güney Afrika lideri Defy’yi alıyor


Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, Arçelik A.Ş’nin Güney Afrika’nın lider beyaz eşya üreticisi Defy Appliances Limited şirketini, Franke Holding AG’den satın almak üzere anlaşma imzalamasıyla ilgili olarak, Güney Afrika’ya yatırımın, Koç Topluluğu’nun lider şirketi Arçelik’in hızlı gelişme potansiyeli sunan Afrika kıtasında güçlü ve stratejik bir konuma sahip olacağını ve küresel konumunu daha da güçlendireceğini söyledi. Arçelik’in danışmanlığını üstlenen Standard Ünlü, satın alma işleminin 324 milyon dolara gerçekleştiğini açıkladı.

Defy, 2010’da yaklaşık 345 milyon dolar ciro elde etti firmanın Jacobs’da solo ocak, ankastre fırın, ocak ve kurutucu, Ezakheni’de derin dondurucu ve buzdolabı, East London’da buzdolabı olmak üzere, toplam 3 üretim tesisi bulunuyor. 1932’de Güney Afrika’daki ilk elektrikli ocak üretimini yapan şirket, mutfak ve banyo aletleri alanındaki ürünlerini tüketicilere sunuyor. 2.600’ün üzerinde çalışanı olan şirket, aralarında Afrika ve Hint Okyanusu Adaları’nın da olduğu çeşitli pazarlara ihracat yapıyor.

Arçelik, Beko, Grundig, Altus, Blomberg, Elektrabregenz, Arctic, Leisure ve Flavel olmak üzere 9 markaya sahip. 18 ülkedeki satış ve pazarlama ofisi bulunan Arçelik, 115 ülkede ürün ve hizmet sunuyor. 2010’da 7 milyar doların üzerinde ciro elde eden şirket Avrupa’da beyaz eşya sektöründe üç büyük firmadan biri. Arçelik’in Defy’i alma aşamasında Hisse devri, Eylül sonunda yapılacak.

Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir