Bahçe mobilyalarında Tik ağacı


Endonezya’dan gelen tik ağacı tüm açık alan mobilyalarında kullanılan ve dünyada yalnızca 3-4 ülkede koruma altına alınmış olan bir ağaç türü. Dış mekân için üretilen mobilyalar arasında tik ağacından üretilenler her türlü hava koşuluna dayanabiliyor. Bahçe mobilyası üreticilerinin ilk tercihi olan tik ağacı yalnız Uzakdoğu’da Burma (Myanner) ve Endonezya’da yetişiyor. Dayanıklılığı, ısı ve nem farklılıklarına uyumu, yaşlıkça güzelleşmesi sebebiyle teak ağacı bahçe mobilyaları için özel tercih.

Dış mekan mobilyalarda kullanılan teak ağacının iyi kurutulmuş masif ve budaksız ağaçlardan seçilmiş olmasına dikkat etmek gerekiyor. Tik ağacından yapılan bahçe mobilyalarında alüminyum malzemelerle dayanıklılık artıtılıyor. Teak mobilyaları, mevsim şartlarından oluşacak esnemeye karşı dayanıklı olması için ‘derzli’ veya ‘elastik derz’ kullanılarak tasarlanıyor. Teak ağacı suyu itiyor ve haşerelerden kolay kolay etkilenmiyor.

Tik (Teak) Ağacı

Tik (Teak) AğacıTik (Teak) bahçe mobilyaları natürel olarak kullanıldığından montaj öncesi ve sonrası zımpara ile temizleme özenle yapılmalı. Tik Ağacından yapılan mobilyaların yıllık bakımları da çok önemli, teak mobilyaları senede 1-2 defa tik yağı ile yağlamak , losyon ile silmek, özel temizleyici sabun ve bol su ile yıkamak gerekiyor. Sezon başlarında bakım yağları sürülen mobilyalar, uzun yıllar orijinal renklerini korurlar. Bakımsız teak mobilya ürünleri zaman içinde grimsi bir renk alır. Teak aşırı derecede yoğun dokulu, bozulma, eğilme, çekme ve şişmeye karşı koyan sert bir ahşaptır, doğal yağının içeriği sürekli bir koruma gerçekleştirdiği için uzun senelerce dışarıda bırakılabilir.

Tik Ağacı Familyası: Mineçiçeğigiller (Verbenaceae) , (Tectona Grandis) Çiçekleri beyaz ve mavimsi renktedir, doğal ortamında 30-40 metre yüksekliğe ulaşabilir. Odunu çok sert ve dayanıklıdır. Aynı zamanda reçineli olduğu için kolay çürümez. 90-115 sene arasında kesimleri yapılır.

Bahçe mobilyanızı seçtikten sonra geriye Hamak, minder, şemsiye ve tente gibi ürünleri seçmek kalıyor. Çok yakında bu tarz ürünlerle ilgili örnek yazılarımız da hazırlanıyor.

Tik Ağacı Bahçe Mobilyası Fotoğrafları

Tik Ağacından Bahçe Mobilyaları

Tik Ağacından Bahçe Mobilyaları


Teak Bahçe Mobilyaları

Teak Bahçe Mobilyaları


Tik Ağacından Bahçe Mobilyaları

Tik Ağacından Bahçe Mobilyaları


Tik Ağacından Bahçe Mobilyaları

Tik Ağacından Bahçe Mobilyaları


Tectona Grandis Bahçe Mobilyaları

Tectona Grandis Bahçe Mobilyaları


Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir