Bahçeleriniz için pratik öneriler


Bahçe dekorasyonunda kullanılan bitkiler ve mobilyalar estetik önemlerinin yanı sıra konfor, stresi azaltma ve serinleme için de büyük önem taşıyor. Yaz sıcaklarının iyice arttığı bugünlerde biz de bahçeleriniz için bazı pratik öneriler hazırladık.

Bahçe dekorasyonunda ahşap ve yeşillik, stresinizi azaltmada yardımcı olabilir. Ahşap bahçe dekorasyonuna ve diğer bitkilere uyum gösterir ayrıca doğal ve kolay işlenebilir bir maddedir. Bahçenizde ahşap oturma grupları, oyma masa, sandalye, Hasır ve bambu aksesuarlar ve sehpalar gibi ürünler kullanmaktan çekinmeyin ama unutmayın; Ahşap mobilyalar mümkün olduğunca rüzgâr ve yağmurdan en az etkilenecek köşelerde bulundurulmalı. Ahşap ateşten kolay etkilendiği için barbekü yapılan ortamlardan uzak tutun. Bahçe mobilyalarınızın temizliğinde tik yağı ve sabunlu su kullanabilirsiniz.

Serinlemek için taş mimariye sahip bahçeler uygundur. Havuzlu bahçelerde doğal taşların kullanılması taş ahşaba göre daha dayanıklı olduğu için tercih edilebilir.

Bahçenizde ışıklandırmaya önem verin, bütün mekanı aydınlatmak için yüksek enerji harcayan klasik ampuller yerine LED teknolojisinden ve güneş enerji pillerinden yararlanın.

Hamak, şezlong veya salıncaklar bahçelerinizde daha iyi bir konfor için vazgeçilmez olmalıdır. Serin bir uyku istiyorsanız mutlaka bahçenize bir hamak kurun.

Bahçenizdeki bitkileri fazla sulamayın, Fazla sulama kök çürüklüğü yaparken, bitkilerde mantar hastalıklarına neden olabilir. Az sulama ise özellikle yaz aylarında kurumaya yol açar. Hortumla sulama yerine damla sulamayı tercih edin. Damla sulama yapamıyorsanız güneş altında sulama yapmayın. Her bitkinin ihtiyaçları farklıdır, mutlaka bir uzmana başvurun.

1 Yorum : “Bahçeleriniz için pratik öneriler”
  1. miay ::

Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir