Beyaz eşyalardaki enerji etiketleri ne anlama geliyor?


Evlerde kullanılan elektrikli ev aletleri arzu edilen hizmet ve konfor seviyesi değişmeksizin daha az enerjiyle de kullanılabilir. Aydınlatma sistemlerinde seçilecek verimli modelleri ve ev aletlerini kullanarak elektrik faturalarında tasarruf sağlanabilir. Verimli aletlerin fiyatları görece benzer modellerden biraz daha pahalı olabilir. Verimli aletlerin satınalınma aşamasında ödenen fiyat farkı elektrik faturalarındaki düşüş ile kullanıcıya geri döner.

Tüm enerji türleri içerisinde elektrik enerjisinin maliyeti azımsanmayacak kadar yüksektir. Enerji maliyetleriyle birlikte enerjiye olan talepteki artış, enerji tasarrufunu zorunlu kılmıştır.
Türkiye enerji ihtiyacının % 62’sini ithal etmekte ve fosil yakıttan elde edilen elektrik enerjisine dönüşüm veriminin % 30 olduğu düşünüldüğünde tasarruf daha da önemli hale gelmektedir.

Ev elektroniği enerji etiketi

Ev elektroniği enerji etiketi

Etiketteki bilgiler neyi temsil ederler?:

I.    İmalatçı adı veya ticari markası 

II.   Ürünün modeli
III.  Cihazın dahil olduğu enerji verim sınıfı

IV.  Avrupa Topluluğu Konseyi’nin 880/92/EEC sayılı yasasına dayanarak “Topluluk çevre etiketi ödülü”ne sahip olması dahilinde belirtilmesi
V.   Enerji Tüketiminin kWh /yıl cinsinden ifadesi (24 saatteki tüketim x 365)
VI.  Yıldızla belirtilmesi gerekmeyen (çalışma sıcaklığı > -6°C olan) gıda saklama bölümlerinin net depolama hacmi

VII. Yıldızla belirtilmesi gereken (çalışma sıcaklığı £ -6°C olan) dondurulmuş gıda saklama bölümlerinin net depolama hacmi
VIII. Standartlara göre belirlenmiş dondurulmuş gıda saklama bölmesinin yıldız sayısı

IX. Desibel olarka gürültü seviyesi

Standartlar, kalite, güven ve değişebilirlik açısından kesin garantiler ifade eder. İhtiyacı en iyi şekilde karşılayabilecek bir ürün seçimi, bazen çok uzun zaman ve çaba harcanmasını gerektirebilir. Bunun sonucunda hatalı seçim yapmak ve memnun olmamak da mümkündür. Oysa bu karşılaştırma, tercih ve seçim işlemleri, standartlar sayesinde çok kolay ve kısa bir süre içinde başarı ile sonuçlandırılabilir.
Gelecekte tüm elektrikli ev aletleri, enerji tüketimini gösteren etiket barındırmak zorunda olacaktır. Avrupa Birliği’nde, ilk olarak buzdolapları ve derin dondurucular için bu sınıflandırma yapılmıştır. Türkiye’de de, Avrupa Birliği mevzuatlarıyla parelel olarak enerji etiketlemesiyla alakalı yasal düzenleme çalışmaları neredeyse tamamlanmıştır.

Elektrikli ev aletlerinin enerji etiketine sahip olması;

I – Alacağınız ürünün yılda ne kadar enerji tüketeceği bilgisiyle
II – İmalatçılara enerji tüketimini azaltmak için önlem almaya teşvik etmesi
sağlanır.

Ülkemizde satılan Siemens, Vestel, Samsung, Altus, LG, Electrolux, Regal, Indesit, Liebherr, Bosch, Zanussi, Beko, Sharp, Arçelik, Hoover, Profilo, Premier, Simtel ve Ariston gibi üreticilerin solo ve ankastre olarak satılan aspiratör, buzdolabı, çamaşır makinesi, davlumbaz, bulaşık makinesi, kurutma makinesi, ocak, mikro dalga fırın, fırın ve derin dondurucu gibi ürünlerinde enerji etiketlerini görebilir, seçeneceğiz ürünün ne kadar enerji tükettiğini öğrenebilirsiniz.

Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir