Demir fiyatları inşaat sektörünü zorluyor


İnşaat sektörünün ana hammaddeleri olan demir, çimento, beton fiyatlarındaki değişimler ve aşırı artış sektör temsilcilerini harekete geçirdi. Mart ayında 1.000 TL olan inşaat demirinin tonu temmuz başında 1.500 TL’ye ulaşınca sektör temsilcileri, yüzde 50’ye varan bu artışı “fırsatçılık” olarak değerlendirdiklerini bildirdi. Bir çok inşaat şirketi demir fiyatları düşer beklentisiyle inşaatlarını yavaşlatıyor, istihdam kaybı yaşanıyor. Artışlar başta çimento ve beton olmak üzere birçok malzemenin fiyatını etkiliyor.
Son olarak inşaat demiri fiyatlarında son 4 ay içerisinde yaşanan yüzde 50’lere varan artış, bir çok inşaat firmasının planlarını alt üst etti. Milyarlarca liralık konut, AVM, ofis yatırımlarına imza atan inşaat ve gayrimenkul şirketlerinin yöneticileri bir an önce demir fiyatlarındaki hızlı değişimler ve artışa kamu otoritesinin müdahale etmesini istiyor.

Marta kadar tonu bin ila bin 100 liradan satılan demir, Mayıs’tan itibaren artış göstermeye başladı. İnşaat sezonunun açılmasıyla birlikte 1 Mayıs’ta tonu bin 255 ile bin 285 liradan satılan inşaat demirinin tonu, 25 Mayıs’ta bin 400 liraya çıktı. 31 1 Mayıs’ta ise tonu bin 530 liraya kadar yükselen demir, haziran ayında bin 485 liradan, temmuz ayında ise bin 500 liradan satılmaya başlandı. Demir üreticileri yükselen fiyatları, dolar ve hurda demirde yaşanan artışa bağlasa da, inşaat sektörünün önde gelen isimleri bu durumu demir üreticilerinin fırsatçılığına bağlıyor.

Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir