Depreme karşı güçlendirme


Ülkemiz 1. derece deprem kuşağında bulunduğu için geçmişte yapılan hataları bir an önce düzeltmek büyük önem taşıyor. Japonya depreminin ve tsunami felaketinin ardından bir kez daha ülkemiz adına bir çok ders çıkarttık. Artık geç olmadan mevcut yapıların güçlendirmesi gerekli. Depreme karşı dayanıklı binalara sahip olmanız için bina güçlendirme yöntemlerini sizler için araştırdık.

Hasar görmemiş veya hasar almış bir yapının beklenen olası bir depreme veya doğal felakete dayanıklı hale getirilmesi için mukavemetin ve taşıma kapasitesinin artırılmasına inşaat sektöründe “Güçlendirme” adı veriliyor. Güçlendirme mevcut yapı elemanlarının yeterli taşıyıcı değerlere ulaşması için yapılıyor.

Güçlendirme çalışmalarında Kolon Güçlendirme, Kiriş Güçlendirme, Döşeme Güçlendirme ve Temel Güçlendirme yöntemlerinin yanı sıra mevcut yapının konumlandığı zemin bölgesinin gövenli duruma getirilmesi için yapılan Zemin Güçlendirme çalışmaları da önemli.

Güçlendirme projeleri aynı zamanda Ekonomik ömrünün uzatılması istenen yapılarda, Kat ilavesi ve yükleri artıran tadilat işlemleri yapılan yapılarda, Yeni yapılmış inşaatlarda çeşitli nedenlerle mukavemeti yetersiz olduğu tespit edilen inşaa halindeki yapılarda, 1998 öncesi projelendirilen ve inşaatı yarım kalmış yapılarda 4708 sayılı yasaya göre ruhsat yenilenmesi istenen yapılarda da uygulanmalıdır.

Türkiye Deprem Haritası

Türkiye Deprem Haritası


Ülkemizde güçlendirme yapan firmalar klasik metod, çelik şeritle güçlendirme, zemin etüdü, frp ve izolator ile güçlendirme, yapı tamiri, zemin güçlendirme, korozyon önleme, güçlendirme kimyasalları, izolasyon gibi hizmetler veriyor. Yapı Güçlendirmede, Kolon, kiriş güçlendirme, döşeme güçlendirme, çatlak onarımı, duvar çatlaklarına reçineli enjeksiyon, Epoksi enjeksiyon gibi yöntemler kullanılıyor. Bir çok tescilli mühendislik firmasından binalarınız için bu hizmetleri alabilirsiniz. Unutmayın Güçlendirme projeleri inşaat mühendisleri ve mimarların desteğiyle yetkili firmalarca ve yapı denetim uzmanlarıyla hazırlanmalıdır.

Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir