Dış Cephe Kaplamaları


Bina maliyetinin % 2’si ile 5’i arasında yapım maliyeti olan dış cephe kaplama ve ısı yalıtım sistemleri, binalarınızın değerini artırırken, güzel bir cephe görünümü sunuyor. Üstelik Isı yalıtımı için yapacağınız harcamalar, sağlanan enerji tasarrufu ile 2-5 yıl içerisinde kendini amorti ediyor.

Dış cephe kaplamaları ve ısı yalıtım sistemleri, kullanılan malzemelere göre ses yalıtımı, deprem yalıtımı, yangın yalıtımı, su yalıtımı ve su izolasyonu da sağlıyor. Kaplamalarda Silikon Cephe Sistemleri, Dış Cephe Mantolama, Taşyünü Asma Tavan, Fugalı mantolama, Söveli Mantolama, Alüminyum kompozit paneller, Granit cephe kaplamaları, giydirme cephe sistemi, İzocam mantolama, Taşyünü Mantolama gibi sistemler kullanılıyor.

Binalarda ısı yalıtım yapılırken Taşyünü, Camyünü, Ekspande Polistiren, Ekstrude Polistiren, Poliüretan, Fenol Köpüğü, Cam Köpüğü, Ahşap Lifli Levhalar, Genleştirilmiş Perlit, Genleştirilmiş Mantar, söve gibi ısı yalıtım malzemeleri kullanılıyor. Dış cephe giydirme sistemlerinin en çok kullanılan yöntemlerinden biri siding ve mantolama uygulamasıdır.

Mantolama; Mantolama uygulaması ile; %70’e kadar ısı tasarrufu sağlanıyor, ses yalıtımı da sağlayan mantolama, bina dışından gelen gürültü ve sesleri %15 oranında keser, Kışın sıcak, yaz aylarında ise serin tutar.

Mantolama Levha ve ürünlerinin tamiri kolaydır, çatlama yapmaz, Üzerindeki astar ve boyası uzun süre dayanıklıdır, Su, rutubet ve nem geçirme oranı çok düşüktür, Darbelere karşı dayanıklıdır ve binanızın değerini artırır.

Siding ise, binaların dış cephelerinde Vinil Siding (PVC Siding), Kompozit Siding, Fiber Cement Siding, Ahşap Siding ve Alüminyum Siding gibi malzeme ve yöntemlerle uygulanan dekoratif ısı ve su yalıtım sistemine verilen isim.

Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir