Enerji tasarrufu için mantolama


Binaların dış cepheleri için bir çok ısı yalıtım sistemi uygulanıyor. Dış cephe yalıtımı için Türkiye’de son yıllarda uygulanmaya başlanan Mantolama işlemi ise yüksek enerji tasarrufu sağlaması ve ekonomik olması ile bir zorunluluk olma yolunda. Binaların ısıtma ve soğutma maliyetlerini azaltan mantolama izolasyon sağlamasının yanı sıra ısı transferinden ve termal gerilmelerden kaynaklanan küf, rutubet, duvarlardaki çatlama ve dökülmeleri de önleyerek bakım ve onarım maliyetini düşürüyor.

Mantolamanın ısıtma ve soğutma maliyetlerinde yüzde 50’ye yakın oranlarda ekonomi sağladığı tescillenmiş durumda, eğer mantolama uygulanan binada çatı ve temel izolasyonu da yapılırsa bu oran %60 ‘a kadar çıkabiliyor.

Mantolamanın Avantajları
Mantolama Isıtma ve soğutma giderlerinde % 60’a varan tasarruf sağlar. (Temel ve çatı izolasyonu ile)
Mantolama yüzey bozulması, sıva ve boya dökülmelerini engeller, Sağlıklı ve nefes alan bir dış cephe sunar.
Mantolama bina ömrünü uzatır, rutubetsiz, homojen ısı dağılımına sahip konforlu bir ortam sunar.
İlk yatırım maliyeti düşüktür.
Mantolama daha az yakıt tüketimi sayesinde hava kirliliğinin önlenmesine katkı sağlar.
Duvar iç sıcaklığının, oda sıcaklığına yakın olması sayesinde Mantolama hava hareketini ortadan kaldırır,
Mantolama Isı yalıtım levhaları sık sık yenilenme gerektirmez. Bina ömrü boyunca ısı yalıtım değerini korur.
Mantolama, eski veya yeni her türlü yapılarda ilave bir önlem almadan rahatlıkla kullanılabilir. Bina dış kabuğu sıcak tarafta kalacağından bakım ve onarım masrafları azalır.
Eski binaların yüzeyindeki uygulamalar binaya yeni bir görünüm verir.
Mantolama binayı dışarıdan komple sardığı için ısı kaçaklarını önler.

Mantolama uygulanırken binalarda ısı yalıtımının sürekli olmasına, pencere, kapı gibi boşlukların merkezlerinin, çıkma altlarınının da ısı yalıtımı ile kaplanmasına dikkat edilmesi öneriliyor.

Mantolama maliyeti, yalıtım ürünleri, sıva, boya ve uygulama da dahil olmak üzere metrekarede ortalama yaklaşık 30-40 TL arasında değişebiliyor.

Mantolama

Mantolama

Mantolama ve Isı yalıtımı malzemeleri olan taş yünü, Cam yünü, Ekstrude Polistiren (XPS), Poliüretan (PUR), Fenol Köpüğü, Cam Köpüğü, Mantolama, Çift Cam, Ahşap Lifli Levhalar, Genleştirilmiş Perlit (EPB), Genleştirilmiş Mantar(ICB) , Ahşap yünü levhalar, Asbest gibi ürünler mantolama işleminde kullanılabilmektedir.

Bin metrekarenin üzerindeki binalarda Enerji Kimlik Belgesi alınmasının zorunlu kılınması ile mantolama firmalarına olan ilgi de artacağa benziyor.

1 Yorum : “Enerji tasarrufu için mantolama”

Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir