Ev tekstilinde desenlerin korunması ve patent


TETSİAD tarafından düzenlenen Ev Tekstili Sektörel Sohbet Toplantısı, Denizli Colossae Otel’de gerçekleştirildi. TETSİAD Yönetim Kurulu Üyeleri Denizli Valisi Yavuz Erkmen’i de makamında ziyaret etti.

Türkiye Ev Tekstili Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TETSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Küçükçalık, tekstilcilerin endüstriyel tasarımlarına sahip çıkması gerektiğini söyledi. Endüstriyel tasarımlara sahip çıkılmaması durumunda tekstil sektörünün ilerleyemeyeceği ifade edildi. TETSİAD web sitesinde konuyla ilgili olarak; Son zamanlarda haksız desen kopyalanmasıyla ilgili çok sayıda şikayet alınmaktadır. Eskiden beri sektördeki üreticilerimizin en önemli yakınmalarından biri olan bu durum artarak devam etmektedir. Her ne kadar bu konuda hukuki yol açık olmakla ve yasal yöntemler bulunmakla birlikte, mesleki bir örgüt olarak bize düşen gerekli bilgilendirmeleri ve uyarıları yapmaktır. Çözümün bilinçlenmeden ve emeğe saygıdan geçtiğine inanıyoruz.

Tekstil üretimindeki en önemli yarışma alanı yeni kaliteler üretmek, yeni desenler ve moda renklerle rakiplere üstünlük sağlamaktır. Kısaca “desen” dediğimiz şey bir çizimden yada motiften oluşmamaktadır. Önemli tasarım firmalarının yaptığı gibi tasarım daha iplikten başlamakta, ya özel bir iplikten giderek ona uygun kaliteler yaratılmakta, yada yaratılmak istenen kaliteye uygun iplikler muhtelif makineler ve yönetmeler kullanılarak üretilmektedir. Sonrasında bu kalitelere uygun desenler çizilmekte, örgülendirilmekte,denemeler yoluyla en uygun haline getirildikten sonra renklendirilme yoluna gidilmektedir. Bütününe ürge(ürün geliştirme)dediğimiz bu uzun ve zorlu yol arge ile başlamakta desenin uygulandığı bitmiş kumaş olarak somutluk kazanmaktadır. Bu uzun ve zorlu yol zaman demektir, emek demektir,yatırım demektir. Çabuk tüketilen ve kolay kopyalanan tekstil ürünlerinde tüm dünya ile kıyasıya rekabete giren firmalarımız bu alana yatırım yapmakta, eleman, ekipman,sistem konularına büyük paralar yatırmaktadırlar. İşin esası ise firma düzeyindeki yaratıcılıktır. Desen taklidi yoluyla tüm bu yaratıcılık,emek,zaman,sermaye boşa gitmekte, çalışıp üreten, yeni birşeyler ortaya koyan ile taklit edip emek hırsızlığı yapan arasında haksız rekabet doğmaktadır.

Uygulamada aksaklık ve eksiklikler bulunan yasal yol bir tarafa, biz sektörün dinamizmini ve rekabet gücünü zedeleyen bu taklitçiliği şiddetle kınıyor, bu yola başvuranları emek hırsızlığından, hak gasbından vazgeçmeye çağırıyoruz. Yukarıda sözü edilen aksaklık ve eksikliklere rağmen yasal yolun açık olduğu,bu yolla önemli tazminat ve cezalar ödenebileceği uyarısında bulunuyoruz. Ama herşeyden önce insan vicdanı ve meslek etik kurallarının piyasaya hakim olması temennisinde bulunuyoruz.
açıklamasını yaptı.

Yaşar Küçükçalık;
”Bugün herhangi birimizin yaptığı bir malı aynı gün aynı saatte bir başkası taklit edebilmekte. Bununla ilgili en ufacık bir önlem alınamamaktadır. Eğer biz devlet olarak bu sorunumuzu halledebilirsek sektörümüzün ilerlemesini sağlayabiliriz. Artık desenle tasarımla değil, teknik farklılıklar koymak kaydı şartıyla ayakta kalma mücadelesi veren bir sektördeyiz”

‘En değerli varlığımız olan tasarımlarımızı ve teknik farklılıklarımızı korumak, onları hukuki çerçeveler altına almak istiyoruz. Artık günümüzde iletişimin bu kadar süratli olduğu bu yüzyılda patent alabilmek güldürecek boyuttadır. Bizim bütün hedefimiz bunu 24 saate, 48 saate çekebilmek. Eğer bunu yapabilirsek inanıyorum ki sektörümüze ciddi bir boyut kazandıracağız. Patent yasasını ve tahkim kurulunu oluşturabilmek için mücadele ediyoruz. Çünkü Türkiye’nin tekstil sektöründeki en önemli problemi patent sorunu.’
dedi.

Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir