FSM Köprüsü LED Aydınlatma Projesi


Philips’in çözüm ortağı Aydınlık Lighting tarafından gerçekleştirilen projede Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nde yüzde 60 enerji tasarrufu sağlayan Philips LED (Işık yayan diyot) aydınlatma ürünleri kullanıldı. Test ve altyapı çalışmaları tamamlanan köprünün Nisan ayında tamamen aydınlanması bekleniyor.

11 Aralık 2009’da ihaleye çıkan ve test çalışmaları tamamlanan Fatih Sultan Mehmet Köprüsü‘nün ışıklandırma çalışmaları 2.3 milyon liraya mal olmuş. Karayolları 17’nci Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nce desteklenen köprünün 2 bin 500 armatürle yapılan aydınlatma sistemi, deniz altına döşenen fiber kablolarla Boğaziçi Köprüsü’ne bağlandı. Her iki köprünün aydınlatma sistemi tek merkezden kontrol edilecek. 16 milyon farklı renkte senkronize ışık oyunları aynı anda uygulamaya konulabilecek.

Boğaziçi Köprüsü

Boğaziçi Köprüsü


Philips Aydınlatma Türkiye Genel Müdürü Ülkem Kırımlı, FSM Köprüsü’nde kullanılan ürünlerinin LED’li armatürler olduğunu ve enerji verimliliğiyle maliyetlerini kısa sürede geri döndürdüklerini söyledi. Boğaziçi Köprüsü’ndeki aydınlatmanın beğenildiğine ancak bazen insanların aydınlatma maliyeti konusunda endişelenebildiğine de işaret eden Kırımlı, şunları vurguladı: “LED teknolojisiyle, köprünün aydınlatması yüzde 80 verimle sağlanıyor. Çoktan da maliyetini geri döndürmüş durumda. İkinci köprünün aydınlatmasında yeni ürünlerimizi kullandık ama birinci köprüde kullanılan ortak armatürler de var.”

ÜLKEM Kırımlı, 2010 itibariyle de Türkiye’de 100 Watt ve 75 Watt’lık verimsiz şeffaf ampullerin satışını durdurduklarını da hatırlatarak, şunları anlattı: “Hane başına 12 tane ampul olduğu düşünülürse bunları kullanmamakla bir yılda 240 TL’lik tasarruf yapılabiliyor. LED ampuller bir buçuk yılda da kendini geri döndürüyor. Tüketici bilinci oluşmaya başladı. Kamu ve belediyeler de yeni alımlarda tasarruflu ampulü tercih ediyor. Zaten geçen yılın stokları haricinde tasarrufsuz ampul kalmayacak.”

Köprü aydınlatması diyince eğlenceli bir haber de eklemek istedik:
Rize’nin İkizdere ilçesine bağlı Güneyce belde belediyesince, tarihi kemer köprünün altına aydınlatma amacıyla avize takılmış.

Avizeli Köprü

Avizeli Köprü

Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir