Hafriyat kamyonlarına sıkı takip


Büyükşehir Belediyesi’nin çevre kirliliğini önlemek için geliştirdiği “Atık Yönetim Otomasyon Projesi” ile İstanbul’daki evsel atıkları taşıyan ve süpürme yapan araçlar ile hafriyat kamyonları uydudan takip edilmeye başlanmıştı. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından da benzer bir uygulama için çalışmalara başlandı. Buna göre hafriyat taşıma kamyonlarına 1 Ocak 2012 tarihine kadar araç takip sistemi kurulacağı bildirildi.

Sistem Kocaeli genelinde 609 firma ile 3 bin 100 araca uygulanacak. 2012 yılına kadar araç takip sistemine geçmeyen şahıs veya firmalara ait hafriyat toprağı, inşaat ve yıkıntı atıkları taşıma izin belgeleri iptal edilecek.

İstanbul’daki uygulamada proje çerçevesinde kent içinde trafik yoğunluğu olan bölgelere kamyon girişinin önlenecek. Başkan Topbaş, “Hız ve rota ihlallerinin denetlenmesine bağlı olarak trafik kaza riski azalacak, ayrıca yakıt ve zaman tasarrufu sağlanacak. Kamyonların hangi zaman dilimi içerisinde trafiğe çıkmaları gerektiğini de Trafik Yönetim Merkezimiz belirleyecek. Sistemler birbirine entegre olduğu için çöp ve hafriyat kamyonları trafiğin yoğun olduğu saatlerde trafikte olmayacaklar” şeklinde konuştu. İstanbul’daki projeyle damperini kaldıran kamyon görüntülenerek tespit ediliyor.

Hafriyat toprağı, inşaat, yıkıntı atığı ve kömür taşıyan kamyonlara yönelik denetimler de yurt genelinde artırılmış durumda.

Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir