İnşaat Güvenliği


AB Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı desteğinde yürütülen İşyerlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği Koşullarının İyileştirilmesi Projesi (İSGİP) kapsamında son bir yıl içinde 16 inşaat alanı ve sekiz inşaat firmasına yönelik yapılan inceleme ve teknik çalışmalarda özellikle iş güvenliği konusunda en iyi durumdaki firmaların, Avrupa ülkelerindeki firmalarla kıyaslanabilecek özelliklerde olduğu ortaya çıktı.

Firmalar, Düşme, iskele kazalarına karşı koruma önlemi, Elektrik güvenliği, ilkyardım çantaları ve acil durum çıkışları konusunda yetersiz bulundu. İş sağlığı ve güvenliği alanında Türkiye’nin büyük ölçekli projelerinden olan ve KOBİ’lerde sağlık ve güvenlik şartlarının iyileştirilmesinin planlandığı İSGİP’in çalışmalarına, Ankara, Denizli, Kocaeli, Kütahya ve Zonguldak’ta bulunan 16 metal, maden ve inşaat firmasıyla başlandı. Projeyle, iş kazası ve meslek hastalıkların, iş hayatının bir parçası olmadığının ve çoğu zaman basit tedbirlerle önlenebilir olduklarının herkes tarafından fark edilmesine yardımcı olmak hedefleniyor.

Finlandiyalı ve Türk uzmanların yaptığı araştırmada Türkiye’deki inşaat sahalarının koşullarına göre düzenlenen Finlandıya “TR” metodu kullanıldı, 16 inşaat alanındaki TR endeksi ortalaması yüzde 40 olarak belirlendi. İncelenen işyerleri arasında, iş sağlığı ve güvenliği koşulları açısından en iyi durumda olanların ise yüzde 70’lik TR endeksi seviyesine ulaştığı gözlendi. Yapılan inceleme ve değerlendirmelerde, inşaat sektöründe en önemli riskler arasında bulunan düşme ve iskele kazalarına karşı koruma önlemi almak konusunda önemli eksiklikler bulunduğu da ortaya çıktı. Gözlem gerçekleştirilen işyerlerinin yüzde 20’sinden daha az bir bölümünün bu alandaki güvenlik gerekliliklerini karşılayabildiği belirlendi.

Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir