İnşaat sektörü değerlendirme raporu


İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği’nin (İMSAD) yayınladığı Türkiye’nin ilk detaylı aylık inşaat sektörü değerlendirme raporunda inşaat sektöründeki büyüme ve Merkez Bankası’nın kredi hacmine yönelik operasyonlarının olası etkileri ele alındı. Türkiye’nin büyüme rakamları içinde inşaat sektörü dikkat çekmeye devam ettiğinin altını çizen raporda diğer sektörlerden belirgin bir şekilde ayrışan inşaat sektöründe tüketici talebinin arza oranla düşük kalmasına karşın büyümenin hızla devam ettiği açıklandı.

Bu büyümede büyük şirketlerin uzun vadeli yatırımlara devam etmesinin yanı sıra yabancı sermayenin Türkiye’de gayrimenkul sektörünü yakından izlemesi etkili olduğunun belirtildiği raporda şöyle denildi; “Altyapının hızla geliştiği Türkiye’de istikrarlı bir ekonomik yapının oluşması ve kredi notu açısından yatırım yapılabilir ülke grubunun hemen altında yer alması, yabancılar açısından fırsat olarak değerlendirilmektedir. Öncelikle Türkiye’nin finans sektörüne şirket alımları ile giren yabancı sermayenin, borsanın değerliliğini göz önünde bulundurarak gayrimenkul sektörünü takibe alması yerli yatırımcıyı da uzun vadeli projelere odaklanmaya yöneltmiştir. Finansman ayağı güçlü şirketlerin sektörde yer alması büyük ve iddialı projelerin gerçekleşmesini sağlarken, inşaat sektörünün büyümesini beraberinde getirmiştir.”

Lokomotif sektör özellikle 2015 için hedeflediği 40 milyar dolar, sonrasında da 2023 hedefi olan 100 milyar dolar ihracat rakamına ulaşmak için kolları sıvadı. Bu konuda önemli ve sürdürülebilir bir ilk adım 08-11 Eylül 2011 tarihlerinde, İstanbul’da ilk kez İMSAD-CNR Ekspo işbirliğinde gerçekleşecek MEGABUILD Avrasya Yapı Ürünleri Fuarı ile atılacak.

Merkez Bankası’nın kredi hacmini düşürmeye yönelik adımlarından ilk etkilenecek sektörlerden biri yine inşaat sektörü olacağının da vurgulandığı raporda, “Alınan kararlara ilk tepki ‘faizlerin dip yaptığı’ görüşüyle gayrimenkule kısa vadeli talebin artması yönünde olacaktır. Sonraki aylarda ise; kredi hacmindeki daralmanın konut talebini negatif etkilemesi beklenmelidir. Bu nedenle; sektörün finansman sıkıntısı yaratabilecek risklerden uzak durması yerinde olacaktır” denildi.

Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir