İnşaat ustalarına Yetki Belgesi zorunlu hale gelecek


Resmi Gazete’de yayımlanarak gelecek yıl başında yürürlüğe girecek “Yapı müteahhitlerinin kayıtları ile şantiye şefleri ve yetki belgeli ustalar hakkındaki yönetmelik” gereği inşaat sektöründe belgesiz usta çalıştırılmaması konusunda yeni bir süreç başlıyor.

Adana’da Çukurova Kalkınma Ajansı’nın desteği ile İsmet İnönü Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi inşaat sektöründe 10 branşta usta olarak çalışanlara ücretsiz “Ustalık yetki belgesi” vermek için çalışmalara başladı. Okul müdürü Ramazan Teke, 9 ay boyunca ustalara “Geliştirme ve Uyum” kursları düzenleneceğini belirtiyor. “İnşaat sektöründe uyuma geçişte Adana örneği” adı verilen proje kapsamında çalışmalar sürüyor.

Yasal düzenlemelerle birlikte sektörde kalifiye elemanı artırmak ve iş güvenliğini sağlamak için yetki belgesi olmayan ustaların istihdamının mümkün olmayacağına dikkat çeken İsmet İnönü Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi okul müdürü Ramazan Teke, bu durumun da sektördeki iş akışını doğrudan etkileyeceğini bildirdi.

Proje koordinatörü Nadim Duğan ise projeyle okulda inşaat ustalarına yönelik 12 Eylül Pazartesi gününden itibaren belirli aralıklarla 35 saatlik geliştirme ve uyum kursuna başlanacağını kaydetti. Kurslarda Adana’da çalışan 1000 kadar inşaat ustasının sertifika almasını hedeflediklerini dile getiren Duğan, kursların sertifikasız meslek elemanlarının bilgilendirilmesi, teknik uygulama kapasitelerinin artırılması ve elde edilen tecrübelerin sektöre aktarılmasını sağlamak adına olumlu bir gelişme olduğunu vurguladı.

Kurslar, sıhhi tesisatçılık, ev tipi soğutucuların bakım ve onarımı, PVC doğrama imalat ve montaj, boya ve yalıtım, ahşap yüzey, fayans ve seramik kaplamacılığı, betonarme kalıpçılığı, inşaat duvarcılığı, betonarme demirciliği, sıvacılık dallarında verilecek. Projenin ortak iştirakçileri arasında Valilik, Sosyal Yardımlaşma ve Danışma Vakfı, Adana Büyükşehir Belediyesi, Teknik Eğitim Vakfı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, İş Teftiş Kurulu Adana Grup Başkanlığı, Seyhan Belediyesi, Seyhan İlçe Milli Eğitim müdürlüğü, Adana İşkur İl Müdürlüğü, Adana Müteahhitler Birliği, Marshall Boya, Hasbahçe İnşaat, Erciyes İnşaat ve Tektaş Emprenye bulunuyor.

1 Yorum : “İnşaat ustalarına Yetki Belgesi zorunlu hale gelecek”
  1. hüseyin yılmaz ::

Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir