İzmit Körfez Geçişi Asma Köprüsü


İzmir- İstanbul arasını 3. 5 saate düşürecek Gebze- Orhangazi- İzmir Otoyolu projesinin en önemli ayağı olan Dilovası ile Hersek Burnu arasındaki Dünyanın en uzun ikinci asma köprüsü olan İzmit Körfez Geçişi Asma Köprüsü inşaatı ile ilgili sözleşme imzalandı. 2015 yılında tamamlanması hedeflenen köprü için Sait Halimpaşa Yalısı`nda düzenlenen törene Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım da katıldı. Japon IHI ve Itochu firmaları tarafından yapılacak ve asma köprüyü bünyesinde barındıran proje 377 kilometre otoyol ve 44 kilometre bağlantı yolu olmak üzere toplam 421 kilometre uzunluğa sahip. Japon IHI Altyapı Sistemleri, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü ve Haliç Köprüsü`nü de yapmıştı.

Tamamlandığında dünyanın en uzun açıklıklı ikinci asma köprüsü olacak olan çelik asma köprünün uzunluğu 3 bin metre, orta açıklığı 1.700 metre, platform genişliği 35.5 metre.

Yap-İşlet-Devret modeli ile hayata geçirilecek Proje kapsamında yaklaşık 3 kilometre uzunluğunda bir asma köprü, 18 bin 212 metre uzunluğunda 30 viyadük, 7 bin 395 m uzunluğunda dört tünel, 209 köprü, 18 gişe alanı, 5 otoyol bakım işletme merkezi, yedi servis alanı ve yedi park alanı yer alıyor. Proje 377 km otoyol ve 44 km bağlantı yolu olmak üzere toplam 421 km uzunluğunda olacak.

Körfez Köprüsü’nün tamamlanması halinde, İzmit Körfezi’ni dolaşmak için Dilovası ile Karamürsel arasında yaklaşık 80 kilometre katetmek zorunda olan araçlar, 3 bin metre uzunluğundaki köprüden 5-6 dakikada karşıya geçebilecek. İstanbul-İzmir arasını 3,5 saate indirmeyi öngören projenin bedeli 1,1 milyar Amerikan Doları olacak. Projenin büyüklüğü finans maliyetleri hariç 6.5 milyar dolar.

1 Yorum : “İzmit Körfez Geçişi Asma Köprüsü”
  1. hayati ::

Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir