Kızılay AVM kapılarını açıyor

Ankara’nın Kızılay Meydanı’nda inşaatının uzun sürmesi nedeniyle tepki çeken bina, yeni sahibi ile Ankara Kızılay Alışveriş Merkezi olarak 23 Aralık’ta kapılarını açacak. 20 bin metrekare alana sahip olan Kızılay Alışveriş Merkezi’nde 300 araçlık otopark bulunuyor. Alışveriş merkezinde Mango, Koton, Defacto, Teknosa gibi büyük markaların bulunacağı 110 mağaza yer alacak.

Mülkiyeti Kızılay Derneği Genel Müdürlüğüne ait olan binanın, yap-işlet-devret modeliyle ihaleye çıkarılmış ve ihaleyi Güvensoy İnşaat, Sementa Tekstil, Karton Triko ve Renkyol Yapı Ortak Grişim Grubu kazanmıştı. 25 yıllığına işletme hakkını elde eden Ortak Girişim Grubu, 32 yıl önce inşaatına başlanan binayı tamamlayarak Ankara’ya kazandırdı.

Kızılay Derneği Genel Müdürlüğü’ne ait arsada 1979 yılında başlayan inşaatın 30 yıl boyunca sadece yüzde 80’ini tamamlanmıştı.

Kızılay Alışveriş Merkezi adına açıklama yapan, Ortak Girişim Grubu üyesi Karton Triko Yönetim Kurulu Başkanı ve Ankara Giyim Sanayicileri Derneği Başkanı Canip Karakuş, “Kızılay’ın isim babasını Kızılay’a armağan ediyoruz.” dedi. dığını anlatan Karakuş, “2001 yılında Kızılay AVM’nin yapımını üstlenen bir firmanın krize girmesiyle birlikte durdurulan inşaatta, 2009 yılına kadar tek bir çivi bile çakılmamış. 2009 yılında biz Ankaralı firmalar, Güvensoy İnşaat, Sementa Tekstil, Karton ve Renkyol Yapı olarak ihaleyi kazandık. İhalenin ardından inşaatı 2 yıl gibi kısa bir sürede tamamlamayı başardık.” diye konuştu.

Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir