Lavabo Montajı


Evimize, işyerimize veya herhangi bir sosyal tesise kadar zor ve uzun yoldan gelen suyu içinde olduğumuz alanda, sorunsuz, temiz ve konforlu bir biçimde kullanabilmek için üretilen malzemelere kısaca vitrifiye malzemeleri denir. Vitrifiye malzemelerini uzun yıllar sorunsuz, temiz ve konforlu bir biçimde kullanabilmek için yerlerine montaj kurallarına uygun monte edilmeli. Vitrifiye ürünleri renk, model ve işlev farkı gösterseler bile aynı amaç için üretildiklerinden birbirlerine benzerler. Çok özel modeller dışında montaj şekilleri de hemen hemen aynıdır. Vitrife ürünlerinden Lavaboların montajı hakkında bilgiler sunuyoruz.

Genellikle seramik, emaye sac ya da emaye dökme demir veya paslanmaz çelikten yapılan, Tuvalet ve banyolarda el yüz yıkamada kullanılan kirli suyu sifon yardımıyla atık su borusuna gönderen bir tesisat elemanı olan lavaboların boşaltma deliği, sabunluk, taşma deliği ve gerektiğinde musluk takılması için musluk deliği bulunur. Lavaboların düz, yarım veya tam ayaklı çeşitleri bulunur.

Ayaklı Lavabo; Klasik lavabodan farkı, lavabo altındaki tam ayaktır. Ayak burada taşıyıcı değil görüntü ve model farklılığı veren bir aksesuardır.

Yarım Ayaklı Lavabo; Diğer lavabolardan farkı, lavabo altındaki yarım ayaktır. Ayak burada taşıyıcı değil görüntü ve model farklılığı veren bir aksesuardır. Ara musluk ve sifon tamamen görünmez durumdadır.

Ayaksız lavabo; Diğer iki lavaboda sifon ve ara musluklar ayak tarafından kapatıldığı için estetik bir görünüme sahiptiler. Bu ayaksız lavaboda ise sifon ve ara musluk görünmesine karşı arıza esnasında tamir için büyük kolaylığı vardır. Duvara kancayla veya lavabo montaj vidasıyla montajı yapılır.

Lavabo montajı
Lavabo montaj ölçüleri genellikle yetişkin insanlara göre alınır. Ama okul öncesi ve ilköğretim okullarında insanların yaş gruplarına göre montaj ölçülendirilmesi yapılması gerekir. Lavaboyu kullanacak kişinin elinin, serbest duruş durumundayken parmak ucuyla zemin arasındaki ölçüsüne 190 mm eklenerek lavabonun yerden yüksekliği tespit edilir.
Yaşlara göre genellikle kullanılan ölçüler; 6–14 yaş için 700–750 mm, daha küçük yaşlar için 580–620 mm montaj ölçüsü uygulanır.

Lavabo montajında ilk önce lavaboya monte edilecek armatür seçimine karar verilmelidir. Lavabo üzerine montaj edilecek armatürler kendi aralarında:
Tek gövde kumandalı
Tek gövde kumandasız
Ankastre kumandalı
Ankastre kumandasız olmak üzere gruplandırılır.

Kullanılacak armatür tespitinden sonra uygun alt yapı hazırlanır ve lavabo üzerindeki delik yerleri açılır. Lavabolarda kolaylıkla açılabilecek armatür delikleri bulunmaktadır. Bu delikler armatür düzleminde yer almaktadır. Açılmak istenen delik, alttan el ile kontrol edilerek üstten sırlı yüzeye hafif darbeler vurulur. Vurma işlemine deliğin açılmasına kadar devam
edilir. Üretim sırasında pul kalın düşmüş olabilir. Böyle bir durumda işleme sabırla devam edilmelidir. Delik hiçbir zaman alttan vurularak açılmamalıdır. Aksi halde pul sırlı yüzeyden parça koparabilir.

Ayaksız Lavabo Montajı
1. Tırnaklı veya montaj vidası ile monte edilecek olan lavabolarda lavabo yüksekliği 80 cm olacak şekilde duvara yerleştirilir ve montaj yerleri işaretlenir.
2. Uygun matkap ucu ve dübel ile montaj yeri hazırlanır.
3. Lavabo su terazisi ile kontrol edilerek duvara monte edilir.
4. Sıcak ve soğuk su bağlantıları ile pis su sifon bağlantıları yapılır.
5. Armatürden su akıtılarak su sızdırmazlık kontrolü yapılır.

Tam ve Yarım Ayaklı Lavabo Montajı

Tam ayaklı lavabo montajında, lavabo ile ayak terazisinde montaj konumuna getirilir. Montaj konumunda lavabonun tespit delikleri şablon olarak kullanılarak markalama yapılır.
Markalama yapıldıktan sonra lavabo ve ayak yerinden alınarak markalanan noktalar dikkatlice delinir ve dübelleri çakılır.
Montaj cıvataları dübellerine sıkılır.
Lavabo montaj cıvatalarına montaj deliklerinden geçecek şekilde takılır, plastik burçları ve pulları yerlerine konulur. Somunlar sıkılarak montaj tamamlanmış olur.
Lavabo tam ayak ile kullanılacak ise; Tam ayaklı lavaboda ayağın taşıyıcı olmadığı ve özellikle estetik amaçlı olduğu unutulmamalıdır.
Gerektiğinde sifonu temizlemek için ayak ile lavabo arasına 1–2 mm. açıklık bırakılması uygun olacaktır.

Lavabo montaj işlemi tamamlandıktan sonra, yarım ayak lavabonun altına denk gelecek şekilde yerleştirilerek ayak üzerindeki montaj delikleri bitmiş duvara markalanır.
Markalanan noktalar delinerek dübel çakılır.
Yarım ayak yerine yerleştirilir. Plastik burçları takılan yarım ayak montaj vidaları, montaj deliklerinden geçirilip sıkılarak işlem tamamlanır.
Sıcak ve soğuk su bağlantıları ile pis su sifon bağlantıları yapılır.
Armatürden su akıtılarak su sızdırmazlık kontrolü yapılır.
Lavabonun montajında iyi bir görüntü ve mamulün bitmiş duvara düzgün temasını sağlamak için lavabonun bitmiş duvarla temas eden noktalarına silikon uygulanmalıdır.

Lavabo sifonunun takılması aşağıdaki sıraya göre yapılır:

İş için gerekli araç ve gereçleri hazırlanır.
Lavabonun sifon deliği üstüpü ile temizlenir.
Sifonun vidasını sökerek süzgeci çıkartılır.
Contayı, sifonun üst yuvasında olacak şekilde lavabonun altında tutulur.
Vida süzgece takılı olarak lavabonun üzerinden elle sifona vidalanır.
Sifonu hareket ettirmeden vidayı tornavida ile sıkılır.

Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir