LED Lambalar


LED enerji tasarruflu lambalar, enkandesan lambalara göre yüksek tasarruflu bir alternatif olmanın yanı sıra kaliteli bir aydınlatma sağlıyor. 18 ay kadar kısa bir sürede masrafını çıkaracak kadar elektrik tasarrufu sağlayan LED ışıklar, zararlı madde içermedikleri için oldukça güvenliler de. Artık evlerde de Akkor lambalar ve Floresan lambalar yerine kullanılmaya başlanan LED ışıkları sizler için araştırdık.

LED Lamba ve ampuller philips


Yarı-iletken, diyot temelli, ışık yayan bir elektronik devre elemanı olan LED (Light Emitting Diode), geleneksel ışık kaynaklarına göre bir çok avantaja sahip. Düşük enerji tüketimi, uzun ömrü, sağlamlığı, küçük boyutu ve hızlı açılıp kapanabilmesi en önemli özelliklerinden bir kaçı.

Günümüzde Görünür ışık, Morötesi, Kızılötesi gibi çeşitli dalga boylarında, yüksek parlaklıkta ışık verebilen LED’ler hem genel aydınlatma hem de özel amaçlı aydınlatmalarda kullanılabiliyor. Floresan lambalar gibi civa içermeyen led lambalar açılıp kapanma sırasında titreşim yapmıyorlar ve darbelere ve titreşimlere karşı dayanıklılar.

40 bin saatten fazla ömürleri olan LED lambaların çalışma ömrü de yeni teknolojilerle birlikte artmakta. LED lambalardan yayılan ışığın dalga boyunun özellikle bitkilerin klorofil emisyonunu tam karşılayacak düzeyde olması da onları evde kullanmanız için güzel bir sebep. Civa içermeyen, Çok düşük sıcaklık ve düşük ışık kirliliğine sahip, Yüksek yoğunluk ve yüksek kontrastlı kaliteli ışık yayan led ışıklar aydınlatma dünyasında eski teknolojilerin yerini alacak.

Enkandesan lamba ve LED karşılarştırması
Lamba gücü (W): Enkandesan lamba (25W): 25 | LED (3W): 3
Lamba ömrü (y):Enkandesan lamba (25W): 1 | LED (3W): 25
Ortalama lamba fiyatı (€): Enkandesan lamba (25W): 0.75 | LED (3W): 25
Lamba değiştirme maliyeti/yıl (€): Enkandesan lamba (25W): 0.75 | LED (3W): 1
Enerji tüketimi/yıl (kWh): Enkandesan lamba (25W): 25 | LED (3W): 3
Enerji maliyeti/yıl (€): Enkandesan lamba (25W): 5 | LED (3W): 0.6
Toplam maliyet/yıl (€): Enkandesan lamba (25W): 5.75 | LED (3W): 1.6
C02 emisyonu/yıl (kg): Enkandesan lamba (25W): 10.5 | LED (3W): 1.26
Maliyet tasarrufları/yıl (€): 4,15
CO2 tasarrufu/yıl (kg): 9,25

LED

LEDLED lambalara değişik renkte ışık yayması için galyum, arsenit, alüminyum, fosfat, indiyum, nitrit gibi kimyasal malzemelerden uygun oranda yarı iletken malzemeye katkı yapılıyor. (GaAIAs, GaAs, GaAsP, GaP, InGaAIP, SiC, GaN). Böylece LED çipinin istenen dalga boyunda ışıma yapması sağlanıyor.

Led Lamba ve ampüllerin fiyatları ise kullanım alanı ve gücüne göre değişiyor. Lumen ışık yayan enerji tasarruflu oda içi aydınltma E-Core led Ampuller 36 TL’den başlayan fiyatlarla satılıyor. Markasına göre daha ucuz ürünler de bulmak mümkün. Dekoratif aydınlatma için kullanılan düşük ışık yayan led lambaların fiyatları ise 2 TL’den başlıyor. Bu tip bir çok çeşit ürün bulmak mümkün. Piyasada Philips, Toshiba , OSRAM, General Electrics marka ürünler satılıyor. Led el feneri piyasasında ise çok daha fazla ürün var ve uzun süre dayanan şarjları ile şimdiden eski tip el fenerlerinin yerini aldılar.

OLED
Yakın zamanda LED teknolojisi ile birlikte gelişen OLED’ler (Organik Işık Yayan Diyot, “Organic Light Emitting Diode”) LED’ler gibi çalışıyor ancak, organik yarı iletken malzeme kullanıyorlar. Kodak şirketi tarafından geliştirilen OLED LCD teknolojisine alternatif olmanın yanında aydınlatma sektöründe de kullanılmaya başlanmış durumda.

3 Yorum : “LED Lambalar”
  1. Ersin ::
  2. canatan ::
  3. Harris Yang ::

Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir