Mantolama


Günümüzün en yaygın ısı yalıtım sistemlerinden olan mantolama ile sarfedilen enerjiden ortalama yüzde 50 oranında tasarruf sağlanıyor, eğer bina temel ve çatılarında mantolama yapılmışsa ve ısı yalıtımlı camlar kullanılırsa enerji tasarrufu çok daha yüksek oranlara çıkıyor.

Dış cephe kaplamaları ile ısıtma ve soğutma giderleri yarı yarıya ucuzluyor. Fakat bu kaplamalar binanın bulunduğu iklime göre doğru olarak kullanılmalı. 4 cm kalınlıkta ve 16 densite yoğunlukta ısı yalıtım levhaları İstanbul ve bölge iklimi için uygunken daha soğuk iklimler için 16 – 32 densite arası yoğunluk ve 3 ile 8 cm kalınlıkta yalıtım levhası kullanılmalı. Taş yünü yalıtım levhaları kullanarak ses yalıtımı da sağlanabilmekte. Standart mantolama ile bina dışından gelen gürültü ve sesler %15 oranında kesilebilmektedir.

Mantolama Uygulaması

Mantolama Uygulaması

Mantolama binaların duvar, kolon ve kiriş bölümlerinde uygulanmalıdır. Yalıtım levhaları dübelli veya özel yapıştırıcı malzemeler ile dübelsiz olarak sabitlenebilmektedir. Levhalar XPS – Ekstrude Polistiren Isı Yalıtım Levhaları veya EPS olarak bilinen genleştirilmiş polistiren sert köpükten (Expanded Polystyren Foam) oluşur. Taş yünü de yalıtım için kullanılmaktadır. Son yıllarda geliştirilen bina dışına uygulanan dış cephe harçları ile de izolasyon sağlanabilmektedir. Yalıtım uygulaması yapılırken kirişler, kolonlar, pencere merkezleri, duvarlar, çıkma altları dahil olmak üzere bir bütün olarak düşünülüp uygulamaya geçilmelidir.

Isı Yalıtımı

Isı YalıtımıYalıtım malzemeleri arasında en çok kullanılan ürünler ise Taşyünü, Camyünü, Ekspande Polistiren, Ekstrude Polistiren, Poliüretan, Fenol Köpüğü, Cam Köpüğü, Ahşap Lifli Levhalar, Genleştirilmiş Perlit, Genleştirilmiş Mantar ve sövedir. Mantolama Levha ve ürünlerinin tamiri kolayca yapılabilmektedir, çatlama yapmaz, Üzerindeki astar ve boyası uzun süre dayanıklıdır.

Mantolamanın en büyük avantajlarından biri de binanın su geçirgenliğini sıfıra indirgeyerek paslanmanın önlenmesi ve nemden kaynaklanan küf, rutubet, mantar ve kötü koku oluşumunun yok edilmesidir.

Mantolama uygulamasının ortalama maliyeti, yalıtım ürünleri, sıva, boya ve işçilik de dahil olmak üzere metrekarede ortalama yaklaşık 30 – 50 lira arasında değişiyor. Yalıtımın binanın yapım aşamasındaki maliyeti ise, bina maliyetinin % 2’si ile 5’i arasında.

Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir