Mobilya temizliği


Mobilyalarınızın uzun ömürlü ve kullanım ömrü boyunca temiz kalmasını istiyorsanız sizin için mobilya temizliğinde dikkat edilmesi gerekenleri araştırdık.

Mobilyalarınızın döşemeleri için sık temizliği ihmal etmeyin tozlara karşı elektrik süpürgesi ile döşemelerinizin tozunu alabilirsiniz. İç kısımlara ve kıvrımlara ulaşmak için süpürgenizin ince uçlu aparatlarını kullanabilirsiniz. Koltuk minderleriniz ve yastıklarınızın kılıfları yıkanabilir ise üzerinde yazan talimatlara göre çamaşır makinesinde veya elde yıkayabilirsiniz. Haftada bir kez mobilyaların ahşap kısımlarının nemli bir bezle tozunu alın. Burada önemli olan kullandığınız bezin mobilyanıza zarar vermeyecek yumuşaklıkta olması. Ahşapları temizlerken su ve sabun kullanmayın.

Lekeleri kalıcı hale gelmeden silin. Mobilyaların kumaş kısımlarını fazla ıslatmadan beyaz sabunun köpüğüyle temizlemenizde fayda var. Unutmayın ısı, ışık ve hava ile temas, lekeyi sabitleştirir ve çıkarılması zorlaşır. Sıvı maddeleri, emici bir bez veya kağıt havlu ile emdirerek temizleyin, katı maddeleri ise kumaşa zarar vermeden alın.

Kimyasal kullanımına dikkat edin, bazı temizleyici kimyasallar mobilyalarının ahşap kısımlarına veya döşemenin renklerine zarar verebilir. Çamaşır suyu gibi ağartıcılar kullanmaktan kaçının. Mobilyanızın kumaşı uygun değilse halı yıkama makinesi kullanmayın.

Deri mobilyadan leke çıkarmak için Aseton içermeyen tırnak cilası çıkarıcısı deri mobilya üzerinde bulunan lekeleri çıkarmak için kullanılabilir. Deri mobilya üzerinde oluşan küçük çizikleri güderi bir parça ve suyla silerek giderebilirsiniz. Ayrıca Zeytinyağı çiziklerin görünümünü büyük oranda azalacaktır.

Ahşap mobilyalarınızı direkt güneşe maruz kalmayacakları şekilde yerleştirin. Direk güneş ışığı veya yüksek ısı ahşaplara zarar verir. Sıcak nesneleri de üzerlerine koymayın. Oymalı ve desenli mobilyaların aralarını temizlemek içinse yumuşak bir boya fırçası kullanabilirsiniz.

Etiketler:

Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir