Mutfak ürünleri için kullanım ve temizlik önerileri


Mutfaklarınızda kullandığınız çeşitli ürünlerin daha uzun ömürlü sağlıklı ve temiz kalmaları için dikkat edilmesi gerekenleri araştırdık. Ayrıca mutfak eşyalarınız için çeşitli kullanım ve temizlik önerilerimiz var. Teflon Tencere ve tavalar en çok temizliğinde özen gösterilmesi gereken mutfak gereçlerindendir.

Mutfakta kullandığınız ürünler her kullanımdan sonra temizlenmelidir. Yanmaz yapışmaz ürünler bulaşık makinesinde yıkanabilir ancak tencere tava gibi ürünlerin daha uzun ömürlü olması için yumuşak bir sünger ve sert olmayan bir deterjan ile elde ve fazla ovmadan yıkamanızı tavsiye ederiz. Çelik Tencere ve tavalar ise ovma sıvıları kullanarak, telle ovulabilir. Alüminyum kapların ise telle ovulması doğru değildir.

Yıkanma sonrası mutfak ürünlerini tamamen kurulayarak rafa veya dolaba kaldırmanız hijyen açısından da yararlıdır.

Teflon tencere ve tavalarda mutlaka tahta kaşık kullanın. Teflon ürünler çizilince teflonun kimyasal maddesi politetrafluoroetilen veya TFE) ve altındaki maden yemeğe karışabilir.

Çelik tencereleriniz zamanla kararabilir. Bunu gidermek için biraz sirkeyi bir kapta ısıttıktan sonra, yumuşak bir bezi bu ılık sirkeye batırıp iyice ovun ve ardından da iyice durulayın. Kuru yumuşak bir bezle de parlatın. Yanıklar içinse 1 tatlı kaşığı karbonat ve 1 fincan sirkeyi tencerenizde kaynatma yöntemini deneyebilirsiniz.

Mutfak eşyalarının temizliğinde sert metal fırça ve sert temizlik ürünleri kullanmayın çünkü yüzeyde çizilmeler meydana gelebilir. İç yüzeylerde olabilecek lekelenmelere karşı her temizlik sonrası ürünler su ile çalkalanıp kurulanmalıdır. Kireç lekeleri su ve diğer dış etkenlerden dolayı oluşabilir ve normaldir.

Yanmaz yapışmaz (non-stick) ürünlerinizi iç içe konarak saklanması yüzeylerde ve ağız kenarlarında çizilmelere ve deformasyonlara sebep olabilir. Aynı zamanda tepe kulpu uzun olan kapakların da ters konulması kulpun tencere yüzeyine zarar vermesine neden olabilir.

Yemeklerinizi her zaman orta ateşte pişirin. Tencere veya tavanızın boş halde aşırı ısınmasını önleyiniz. Yanmaz yapışmaz non-stick yüzeyin kullanım ömrünü uzatmak için metal gereçler yerine plastik ya da ahşap gereçleri tercih ediniz. Tencere veya tavanız içerisinde bıçak vs. gibi kesici aletler ile yiyeceklerinizi asla kesmeyin ya da doğramayın.

Silikon aksamlı tencerelerinizin, silikon kaplı saplarını ve kulplarını kesici, delici aletlerle temas ettirmeyin, direk ateşe (çıplak alev, ızgara, elektrikli soba, vb.) yaklaştırmayın. Silikon aksamların değiştirilmesi mümkün olmadığı için yedek parçası yoktur. Yanmaz yapışmaz (non-stick) mutfak ürünler, kireç oranı yüksek su ile kullanıldıklarında iç yüzeylerinde lekelenmeler oluşabilir. Bu tip lekeleri, tencerenizin veya tavanızın içini limon suyu veya sirkeli su ile silerek kolayca yok edebilirsiniz.

Porselen Mutfak eşyalarınızı ve aksesuarlarınızı daha uzun süre ve güvenle kullanabilmeniz için önemli ipuçları için Porselen mutfak eşyaları yazımıza göz atabilirsiniz.

1 Yorum : “Mutfak ürünleri için kullanım ve temizlik önerileri”
  1. isiler ::

Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir