Pergola modelleri


Latince saçak, su yolu anlamına gelen pergula son günlerde sigara yasağı ile birlikte bir çok mekanda tekrar popülerlik kazandı. Her türlü hava şartlarında kullanabilmek içinse özellikle açılır kapanabilir pergolalar tercih ediliyor. Bahçe, teras ve verandalarınız için en güzel açılır kapanır, alüminyum ve ahşap pergola modellerini derledik.

Geçmişte kerestelerin aralıklı halde , geçmeli olarak yerleştirilmesi ile yapılan pergolalar (mertekleme) artık farklı malzemelerle de inşa ediliyor. Kare , altıgen , sekizgen veya yay şeklinde olabilen pergolalar aslen güneşten etkilenmemek için kullanılsa da yeni modeller kışın kapanarak ısınma da sağlıyor.

Pergola yapımında genellikle sedir ya da sekoya gibi dayanıklı ağaçlar kullanılıyor. (tik ağacı, iroko ağacı, sapelli ağacı, limba ağacı da yaygın) Ahşabın dış şartlara daha dayanıklı olması için thermowood (ısıl işlem) ve emprenye işlemi de uygulanabiliyor. Yeni modellerde polikarbonat levhalar kullanılarak kışın kapatma imkanı sağlanıyor. Üstelik polikarbonat levhalar uv filtresi işlevi de görüyor. Ahşap görünümlü alüminyum profiller gibi malzemeler de son yıllarda yaygınlaşmakta.

Açılı Kapanır Pergola

Açılı Kapanır Pergola

Ülkemizin çeşitli bölgelerinde pergola kelimesi yerine Pergole, Gazebo, Kameriya ve Kamelya da kullanılıyor. Fakat Pergola anlam itibariyle diğerlerinden farklı. Teraslarda veya verandalarda güneş kırıcı pergolalar yaz günleri için özellikle tercih edilmeli. Üstü açık mekanlar için ideal çözüm olan açılır kapanır pergola sistemleri dumansız hava sahası için artık elzem nitelikte.

İşte Bahçe, teras ve verandalarınız için çeşitli pergola modelleri:

Pergola

Pergola


Pergola

Pergola


Pergola

Pergola


Pergola

Pergola


Pergola

Pergola


Pergola

Pergola


Pergola

Pergola


Ahşap Pergola

Ahşap Pergola


Alüminyum Pergola

Alüminyum Pergola

2 Yorum : “Pergola modelleri”
  1. İstan Cafe ::
  2. bülent ::

Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir