Ponza Taşı


Bims, Bimsblok veya Pomza taşı olarak da bilinen Ponza taşı; düşük birim hacim ağırlığı, depreme karşı elastikiyeti, yüksek ısı ve ses izolasyonu özelliği nedeniyle inşaat sektöründe tuğlaya rakip oluyor. Depreme dayanıklılığının yanı sıra ısı ve ses yalıtımında da benzer yapı malzemelerine göre avantajlı olan pomza taşının 18 milyar metreküplük dünya rezervinin yüzde 45’i Türkiye’de bulunuyor. Volkanik bir kayaç türü olan Ponza Türkçe’de pomza taşı, sünger taşı, köpüktaşı, topuk taşı, hışırtaşı, nasırtaşı, küvek gibi adlarla da biliniyor.

Türkiye genelinde 54 milyon metrekare ponza ve bimsblok üretimi yapılıyor. TOKİ tarafından yapılan konutların da yüzde 50’sinde ponza kullanılıyor.

Ponza ve bimsblok malzemeleri, düşük birim hacim ağırlığı, yüksek ısı ve ses izolasyonu, iklimlendirme özelliği, kolay sıva tutması, mükemmel akustik özelliği, deprem yük ve davranışları karşısındaki elastikiyeti, yangına yüksek dayanımı ve alternatiflerine göre daha ekonomik oluşu gibi üstün özellikleri ile ön plana çıkıyor.

Türkiye’de üretilen pomzanın %90’dan fazlası inşaat sektöründe kullanılıyor. İkinci büyük kullanım alanı ise abrazif (aşındırıcı) sanayii. Oldukça hafif aşındırıcı olarak sınıflandırılan pomza gerek doğal, gerek yapay madeni eşyaları ve yumuşak metalleri (gümüş gibi) cilalamakta kullanılıyor. İlk olarak antik Yunanlılar tarafından kullanılan, ABD’de 1800’li yıllarda keşfedilen pomza taşının üretimine Türkiye’de ilk olarak 16 yıl önce başlandı. Çoğunluğu Isparta’da üretilen ve ihraç edilen pomza taşına yurt içinden ilgi de giderek artıyor.

2 Yorum : “Ponza Taşı”
  1. Ahmet ::
  2. parium ::

Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir