Porselen Mutfak Eşyaları


Porselenlerinizi uzun süre güvenle kullanabilmeniz için dikkat etmeniz gerekenler şunlardır.

Porselenlerin, fırınların ısıtıcı bölümlerinde ve mikrodalga fırınlarda ısıtılmalarında bir sakınca yoktur. Ancak platin ve altın uygulamalı desenlerin mikrodalga fırınlarda kullanılması son derece sakıncalıdır. Porselen takımlar fırınlarda kullanıma uygun olsa bile, fırından çıkarıldıktan sonra soğuk ve ıslak yüzeylere temas etmesi halinde sıcaklık şoku nedeni ile çatlayıp kırılabilirler. Altın ve Platinlerin mikrodalga fırınlarda elektrik arkı meydana getirmesinden dolayı mikrodalga fırınlarınız ciddi derecede zarar görebilir. Ayrıca Porselenlerinizin dekorunda altın var ise, elde yıkamanız tavsiye edilir.

Porselen Mutfak Eşyaları

Porselen Mutfak Eşyaları

Porselenler, derin dondurucularda güvenle kullanılabilir. Ancak dondurucudan çıkan porselenin, hemen fırına sokulması halinde, ani ısı değişikliği nedeniyle porselen kırılabilir. Porselenlerin kesinlikle çıplak ateş üzerine koyulmaması gerekir. Çıplak ateşle direkt temas, porselende şok etkisi yaratır ve kırılmasına neden olur. Porselenler oda sıcaklığına geldikten sonra ısı ile temas etmelidir.

Metal çatal bıçaklar, porselen yüzeylerde iz bırakabilirler. Bu izlerin oluşması normaldir ve herhangi bir zararları yoktur. Porselen sırları, yüksek sıcaklıkta pişirmede sert oluşu nedeniyle, metal paslanmaz çatal, bıçak gibi malzemelerden daha sert hale gelirler. Bu da metal aşınması ve siyah izlerin oluşumuna neden olur. Bu istenmeyen izlerin giderilmesi için, özel formüllü, yumuşak, aşındırıcı etkisi olmayan temizleyiciler kullanılabilir.

Elde yıkama yapıyorsanız, Tabak ve fincanlarınızı yumuşak bir bulaşık fırçası yardımı ile ılık su altında sıyırınız. Bulaşık makinesinde yıkıyorsanız, Bulaşık makinesine yerleştirirken, tabak , çatal, kaşık gibi metallerin ve çanakların birbirine sürtmesini engelleyiniz. Tabaklarınızı dolaba kaldırırken aralarına koyacağınız kağıt havlu tabakaların çizilmelerini önler.

Porselenlerinizi kireçli suyu olan bir bölgede kullanıyorsanız zamanla beyaz lekeler oluşabilir. Kullandığınız su yüksek oranda kireç içeriyorsa, takımlarınızı kireç önleyici bir deterjanla yıkayın. Kurulanan porselenleri dolaba kaldırırken, tabak ve fincanlar, çok adette üst üste ve iç içe yerleştirilmemelidirler. Tabaklar üst üste dizilirken, aralarına ince bir kağıdın koyulmasında yarar vardır. Aksi taktirde, tabağın altındaki sırsız kenar hamur, sertliğinden dolayı sır ve dekorları zedeleyebilir.

Kullanılan deterjan, cam ve sır üstü dekorlar için test edilmiş olmalıdır. Yanı sıra, içerdiği alkali miktarı yüksek olmamalıdır. Yıkama işleminin, yemek artıkları kurumadan önce yapılmasında yarar vardır. Çünkü, kurumuş yemek artıkları daha uzun süreli ve özenli bir temizliğe ihtiyaç duyabilir ki, bu da dekorların zedelenmesine neden olabilir.

Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir