Yeni ev kuracaklara dekorasyon önerileri


Sıfırdan bir ev kurmak dekorasyon açısından oldukça zorludur çünkü temel alınacak baz eşyalar bulunmadığı için renklere ve tarza karar vermek güç olabilir, hele bir de yeni evlenecek çiftler için ortak karar almak durumu güçlendirir. İşte size sıfırdan bir ev kurmak için dekorasyon önerileri.

Öncelikle tarzınıza karar verin, nasıl bir yerde yaşamak istediğinizi ve önceliklerinizi belirleyin. Önceliğiniz konfor mu, sadelik mi, estetik mi? Unutmayın iyi seçimlerle bu kriterlerin hepsini de sağlamanız mümkün.

Eğer yaşayacağınız ev henüz boyanmadıysa acele etmeyin, öncelikle evin renklerine mobilya ve diğer dekorasyon eşyalarıyla beraber düşünerek karar verin.

ev dekorasyonu

Unutmayın renkler önemlidir, evin tümünü aynı renkle boyamak yerine farklı odalarda mekana göre farklı renkler kullanabilirsiniz. Ekonomik olması için artık boyaları satın alabilirsiniz.

Örneğin ışığa ihtiyaç olan odalarda beyaz, açık pembe, deniz mavisi gibi açık renkler tercih edilirken yatak odası gibi ışığa çok fazla ihtiyaç duymadığınız mekanlarda koyu renkleri tercih edebilirsiniz.

kontrast renklerden korkmayın


Mobilyalarınızı seçerken diğer eşyalarla beraber düşünün, sizin için en önemli eşya olan mesela oturma odası koltuk ve mobilyaları gibi eşyaları öncelikle seçip diğer mobilyaları bu eşyaların renklerine uyumlu seçebilirsiniz. Mobilyalar hep aynı renkte olacak diye bir kural yok, kontrast renklerden korkmayın.

Işıklandırma çok önemlidir eşyalarınızın ve renklerin nasıl görüneceğini aydınlatma belirler.

Dar alanlarda örneğin mutfağınız küçükse açık renkli mutfak dolapları kullanabilirsiniz, dar alanları geniş göstermek için ışıklar ve aynalardan da yararlanabilirsiniz.

Eğer değişiklikten hoşlanıyorsanız ve evinizdeki mobilyaların yerlerini sık sık değiştirmeyi planlıyorsanız. Portatif mobilyaları tercih edin, sökülüp farklı yerlerinden birleştirilebilen koltuklar ve dolaplar bu iş için uygun olabilir. Çok büyük ve evin yalnızca bir yerine sığan eşyalardan kaçının.

Konfor sizin için ön plandaysa alacağınız eşyaları mağazalarda deneyin, mobilyaların üzerine oturup kalkarak ve çeşitli pozisyonları deneyerek rahat olup olmadığına karar verin.

Mobilya almadan önce evinizin bir krokisini çizip, ölçüleri belirleyin.

Günümüzde bir çok ev eşyasının çok uzun ömürlü olmadığını unutmayın, 5 – 6 yıl sonra eşyalarınızı değiştirmek zorunda kalabilirsiniz, bütçeniz küçükse pahalı eşyalardan bu sebeple kaçının.

Yeni evlenecek çiftler eşya seçiminde sorun yaşıyorsanız şu şekilde bir iş bölümü yaparak ortak noktayı bulabilirsiniz. Herkes kendisi için en önemli olan odayı seçip oranın dekorasyonunu kendi fikirleri ile yapabilir.

Eviniz için doğru perdeyi seçerken kullanışlı olması birincil önceliğiniz olmalı.

Gözü yormayan, açık, donuk ve pastel renkler


Patlak renkleri sevmiyorsanız, pastel renkler ve desenler size uygun olabilir, bu tarz renkler uzun vadede sizi daha az sıkacaktır. Gözü yormayan, açık, donuk ve pastel renkleri seçebilirsiniz.

Diğer dekoratif ürünleri ve aksesuarları almadan önce mobilya seçiminizi ve renk seçiminizi yapıp eşyaları evinize yerleştirin. Küçük eşyaları daha sonra seçmek uygun süs eşyalarını bulmanızı kolaylaştıracaktır.

1 Yorum : “Yeni ev kuracaklara dekorasyon önerileri”
  1. kamile ::

Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir